Kamil Mrva Architects

Rodinný dům v Bílovci

Manželé Ivana a Vladimír Střálkovi dojížděli na víkendy z Prahy do Bílovce, do své domoviny, a rozhodli si přesunout své bydlení natrvalo, blíže Beskydům. Na doporučení historika architektury profesora Petra Kratochvíla oslovili náš ateliér. Neváhali jsme a navštívili zajímavou parcelu na okraji města a pustili se do práce. Zadání bylo jednoduché – přízemní dům pro klidné žití, relaxaci, ale i práci a řádění vnuků či vnuček.

Koncept návrhu vychází z tvaru pozemku a příjezdové komunikace. Snažili jsme se realizovat dispozičně otevřený objekt v krajině, s nádhernými výhledy do okolí. Rodinný dům je navržen půdorysně ve tvaru písmene „T“, částečně zapuštěný do svahu, navazující na přístřešek pro automobilové stání. Jednotný vzhled je vytvořen horizontálními prvky v úrovni stropních konstrukcí. Vstupní pozvolné schodiště je doplněno rampou.

Obytný prostor se nachází po levé straně vstupní chodby, je rozdělen na část obývací s kuchyní a pracovnou. Posuvnými dveřmi můžeme nerušeně vstupovat na terasu a do zahrady. Klidová zóna ložnic a koupelen se nachází na pravé straně již zmíněné vstupní chodby, která zároveň tvoří galerii uměleckých předmětů.

Větší část domu je železobetonová s přiznanou konstrukcí na povrchu. Navrhli jsme keramický systém se sádrovými omítkami a dveřmi na plnou výšku místností. Fasáda je doplněna o modřínový obklad s provětrávanou mezerou.

Architektonická studie, projekt: 2018-2019

Realizace: 2020-2022

Autor: Kamil Mrva Architects, s.r.o.,

Spolupráce: Hana Petříková, Jaroslav Holub, Jana Eliášová

Statika: Tomáš Šenovský

Dodavatel: ComfyHomes s.r.o., ATK Kuchyně

Foto: Studio Toast

Rodinný dům v Bílovci