Kamil Mrva Architects

Rodinný dům v Novém Jičíně – Žilině

Na říčce Jičínce v sousedství Nového Jičína, podél silnice na Frenštát pod Radhoštěm, se rozkládá údolní vesnice Žilina, která byla sloučena s Novým Jičínem v roce 1966. Řešená parcela se nachází na samém okraji této oblasti, tam, kde končí zástavba a začíná přírodní krajina luk a polí. Tam, kde je výhled do okolí. Tam, kde to zavání melancholií.

Návrh využívá stávajících stromů, které zde obveselují nejen pozemek, ale i naši duši a svým stínem poskytují nejvyšší pohodlí. Vila v Novém Jičíně pro našeho klienta Michala Skočka je založena na konceptu tří více či méně prosklených pavilonů, které jsou vloženy mezi dvě horizontální betonové desky – podlahu a střechu. Náš klient si ve svém vysněném domě může naplno užívat nádherná rána s pohledem na úrodná pole okolní krajiny, probouzet se dotykem o chladný beton. Materiál, který tak miluje a kterým odkazujeme na nedaleký kamenný lom ve Štramberku, dnes již tak ikonický přírodní útvar této oblasti.

Lehká transparentní konstrukce, vyplněná skleněnými tabulemi, vymezuje hlavní pavilon pro bydlení. Velkorysý obytný prostor spojený s moderní kuchyní přechází plynule skrze volný prostor do ložnice. Jen o pár kroků vedle čeká nenápadná sauna, vnitřní bazén a domácí posilovna. Sókratés by to nazval pavilonem pro péči o duši. Poslední plán je královstvím svého pána. Majitel domu je nadšenec do aut a do lodí, a tak bylo zapotřebí vytvořit stáj i pro tyto koníčky, na které by byla škoda nevidět.

Architektonická studie, projekt: 2018-2019

Realizace: 2021-2023

Autor: Kamil Mrva Architects, s.r.o.,

Spolupráce: Martin Lampa, Jiří Sedláček, Michaela Mrázová, Jana Eliášová

Dodavatel: EB Stavební s.r.o., Al-Construct Zlín

Foto: Studio Toast

Rodinný dům v Novém Jičíně – Žilině