Kamil Mrva Architects

Rodinný dům v Trojanovicích

V podhůří pod Radhoštěm se nachází naše další realizace v Trojanovicích. Tentokrát pro privátního klienta, rodinu pana Gebauera, nadšence pro bydlení v přírodě a chov koní.

Na místě stál původně starý nevzhledný dům, s nádherným stromem a drobnými staveními. Dříve to na Valašsku bývalo běžné, i dnes jsou ještě stále k vidění domy se stromem volně rozesety v krajině. Ke každému stavení patřila nejen zahrádka a sad, ale i přiměřeně velké pastviny pro dobytek.

Navrhli jsme nový dům, menší, jednoduchého obdélníkového půdorysu, navazující na tradice beskydského stavení. Strom jsme zachovali a k tomu přidali dvoupatrovou dřevostavbu se sedlovou střechou a dvěma dlouhými vikýři. Dispozice rodinného domu je otevřená, využívající kontaktu mezi exteriérem a interiérem. Na vstupní zádveří navazuje chodba, technická místnost a koupelna. Směrem do zahrady je kuchyň s jídelnou a obývací pokoj. Střední část domu nad jídelnou je převýšena směrem do podkroví, kde se nachází ložnice, pokoje, šatna a koupelna.

Konstrukčně se jedná o výstavbu z CLT panelů, v přízemí výrazně prosklenou směrem do přírody a s výhledem na hory. Fasáda je obložena modřínovými palubkami, střecha kryta tmavým plechem.

At the foothills of Radhošť, in Trojanovice, is another of our buildings – this time for a private client, the family Gebauer, a living-in-nature and horse breeding enthusiasts.

Previously a location of an unattractive house, but with a spectacular tree and a few smaller ancillary buildings. Houses with a specimen tree have been common in Walachia for a long time and to this day they are often found scattered about the countryside, each house with a little garden and a small orchard, as well as an adequate pasture for cattle.

The new house is compact, with a simple rectangular footprint, following the tradition of Beskydy buildings. We preserved the tree and next to it built a two story timber house with a gabled roof and two long dormer windows. The interior layout is an open plan, maximising the contact between the indoor and outdoor. A porch leads into a passage, utility room and a bathroom. Overlooking the garden is a kitchen cum dining room and a living room. The central part of the house, above the dining room, is elevated towards the attic, which comprises the bedroom, living room, dressing room and bathroom.

The house is constructed of CLT panels, the ground floor generously glazed with views of nature and the Beskydy mountains. The façade is clad in larch boards and the roof is covered in dark sheet metal.

Architektonická studie, projekt: 2018-2020

Realizace: 2021-2022

Autor: Kamil Mrva Architects, s.r.o.,

Spolupráce: Martin Vymetálek, Martin Lampa, Jaroslav Holub, Jana Eliášová

Dodavatel: VSF Novotný s.r.o., Alfest Lučina,

Foto: Studio Toast

Rodinný dům v Trojanovicích