Kamil Mrva Architects

Polyfunkční dům Hruška v Trojanovicích

Trojanovice, podhorská obec, kde náš ateliér spolupracuje na pozici architekta obce. Dostali jsme náročný, ale krásný úkol: přestavět a rozšířit obecní budovu pro potraviny českého řetězce Hruška, pro služby, a zároveň vytvořit novou identitu místa pro potřeby občanů.

Při rekonstrukci historického objektu objevili řemeslníci nápis Restaurace, který jsme zachovali a je součástí vstupní chodby. Přístavba je realizována v kombinaci betonových konstrukcí a skleněných ploch. Je navrženo optické propojení služeb a centrální části obce Trojanovice. Rodiče tak mohou sledovat děti před školou přímo z prodejny potravin. Pomocí dvou podélných vikýřů a původních otvorů ve štítech domu je prosvětlen půdní prostor v patře. Zde se nabízejí různé služby a šest pronajímatelných kanceláří, které byly již po dokončení výstavby plně obsazeny.

Trojanovice village, in the foothills of Beskydy, where our studio co-operates as the village architects. We were given a demanding but highly appealing assignment: to reconstruct and extend a municipal building into a store for the Czech supermarket chain Hruška, and other facilities, and at the same time give a new identity to a place that supplies needs of local people.

During the reconstruction of this historic property the workers uncovered, inside the entrance, an old mural sign ‘Restaurace’ which we preserved. The extension is constructed from cement and plate glass, visually connecting the interior and exterior, so that for example, parents can watch their children outside their school, directly from the supermarket. The original upper level and roof space, with natural light from two long dormer windows and the old windows in the gable ends, provide commercial space for various services, and rental offices, all already taken by the time the reconstruction had finished.

Architektonická studie: 2014, projekt: 2015–2016, realizace 2017–2018

Autor: Kamil Mrva Architects, s.r.o.

Spolupráce: Tomáš Cirmaciu, Jaroslav Holub, Lenka Krhovjáková, Tomáš Šenovský

Investor: obec Trojanovice

Dodavatel: EB – stavební společnost, s.r.o.

Foto: Libor Stavjaník / Studio Toast

Polyfunkční dům Hruška v Trojanovicích