Kamil Mrva Architects

Studie Vinařství Mikrosvín

Byli jsme osloveni do soutěže vyzvaných ateliérů pro nový objekt vinařství společnosti Mikrosvín. Ke spolupráci jsme si přizvali architekty z ateliéru m2ai.

Pálava. Ikonická silueta ležící krásky ovládá jih Moravy. Známe ten kraj, tu siluetu, s úctou přistupujeme k výzvě, která stojí před námi. Navrhnout prostor, který splní všechny nároky na provoz vinařství a nabídne i něco navíc… třeba výhled na krásku v proměnách ročních období, přívětivý a zároveň trochu tajemný prostor domu s neočekávanými objevy za jeho zdmi.

Přístup do objektu pro návštěvníky je navržen přímo z terénu. Otevírá se zde brána ústící do nitra kopce. Za bránou je hlavní vstupní prostor pro návštěvníky, prostorná hala s volnou dispozicí. Velkorysé vstupní lobby. Zahrnujeme podnikovou prodejnou, recepci hotelu, degustační sál, nezbytné zázemí pro návštěvníky a zaměstnance. Dále pak komunikační prostor schodiště a výtahy do vyšších pater. Překvapí netradiční pohled na oblohu ze dna hradní studny, umístěný v blízkosti vertikální komunikace. Tato hlavní vstupní prostora zpřístupňuje i historické sklepy, které jsou využity jak pro aktivity a relaxaci návštěvníků, tak pro skladování archivních vín a zrání vín v sudech. Svažitý pozemek před objektem slouží rovněž k pobytu návštěvníků a je volně přístupný všem kolemjdoucím. Obnoví se zde částečně původní vinohradní tratě s vloženými novými plochami pro zastavení a posezení ve větší intimitě mimo rušnou část vinařství.

Zkusili jsme navrhnout velkorysou stavbu, která má však pokoru k tomuto nádhernému kusu země. Chceme, aby se objekt objevoval postupně a svá tajemství návštěvníkům prozrazoval až s plynoucím časem.

Architektonická soutěž: 2018

Autor: Kamil Mrva Architects, s.r.o. a M2AI

Spolupráce: Michaela Mrázová, Ondřej Králík, Jiří Marek, Jan Mléčka

Investor: Vinařství Mikrosvín

Vizualizace: Pixl

Studie Vinařství Mikrosvín