Kamil Mrva Architects

Rodinný dům v Jistebníku

Předmětem architektonické studie je rodinný dům v Jistebníku, malé obci na severní Moravě, nedaleko Ostravy. Pozemek v majetku investora se nachází v zastavěné části obce a je obklopen různorodou stávající zástavbou. Z jižní strany jsou to třípodlažní bytové domy z 80.let, z východu pak malé rodinné domky a chaty. Ze západu je pozemek odcloněn od místní komunikace rodinným domem s dvěma hospodářskými objekty, které jsou všechny v majetku investora a do budoucna je plánovaná jejich částečná rekonstrukce a demolice.

Zadání investora – víkendový rodinný dům s garáží pro malou sbírku klasických automobilů – společně s jasně danými limity území daly vzniknout jednoduchému konceptu domu obdélníkového tvaru s plochou střechou. Příjezd na pozemek je zajištěn stávajícím vjezdem kolem hospodářských budov, návrh počítá s protažením příjezdové cesty až k navrženému RD.

Samotný dům je funkčně rozdělen na část garáže a obytnou část se společenskou a klidovou částí. Oba funkční celky – garáž a obytná část – jsou spojeny pod jedním masivním rámem, který tvoří zároveň stěny i střechu objektu a současně vytváří pevnou bariéru od jihu (ze strany bytových domů) a severu. Zůstává tak průhled prosklenou obytnou částí ze západu na východ. Garážová část domu je z exteriéru komponována jako pevná neprůhledná hmota, avšak v interiéru je velkým prosklením opticky propojena s obytnou částí.

Materiálové řešení je založeno na kontrastu chladné masivní vnější obálky a útulného, dřevem a textiliemi vybaveného interiéru. Velké množství prosklených stěn umožňuje výhled na téměř celou zahradu a přímý výstup na terasy lemující celý dům.

Architektonická studie 2016

Autor: Kamil Mrva, Václav Kocián / Kamil Mrva Architects, s.r.o.

Rodinný dům v Jistebníku