06 / 11 / 2006
Každý prostor má svou píseň
18.12.2006, Alena Krtilová, Listy moravskoslezské
OSTRAVA - Téma architektury a urbanizmu představuje v nejrůznějších rovinách, někdy především odborně, jindy odvážně a netradičně, Centrum Nové Architektury v Muglinově.
Známý ostravský scénograf, designér a hudebník Marek Pražák dal své současné výstavě název Každý prostor má svou píseň. Do úzkého pásu po obvodu výstavní místnosti za sebou jako filmová políčka seřadil snímky z newyorského Harlemu a Vítkovické kolonie. Návštěvníkům může připadat, že sociální situací svých obyvatel a drsným prostředím nejsou obě místa od sebe příliš vzdálená. Jakoby jejich atmosféra měla příbuznou melodii a zároveň byla jedinečná. Pražák akcentuje v městské krajině motivy, které ztrácejí původní smysl, přestávají být domovy nebo průmyslovými halami a splývají s každodenním životem v nových souvislostech. Některé záběry z Vítkovic mají až malířský charakter, v jiných autor zvýrazňuje rytmické prvky výrazu. Fragmenty postřehů i emocí zaznamenává jakoby rozleptané míjením času.
Konzervativnější návštěvník by pravděpodobně poslal Pražákovu výstavu s prvky obrazové eseje o vztahu mezi lidmi a prostorem, ve kterém žijí, do fotografické výstavní síně. Ve Fiducii, v Galerii 7 nebo jinde, kde se objevuje fotografická tvorba, by expozice našla pravděpodobně víc obecenstva než v místě vzdáleném od ostravského kulturního středu. Mezi výstavami věnovanými architektuře má však své místo stejně oprávněně. Je aktuální mimo jiné tím, že Vítkovice jsou v kontextu Ostravy vnímány stále intenzivněji jako budoucí průmyslová památka. Jakoby mezi jejich minulostí a budoucností existovalo mrtvo. To je ale pojem, který architektura ani život města a lidí nezná. Pražák to připomíná osobitě a neotřele.
Součástí výstavy, která bude v muglinovském Centru nové architektury otevřena do konce ledna, je také videozáznam, představující inscenovaně samotného autora v opuštěné průmyslové scenérii. Základnímu tématu tak přidává v rovině stylizované nadsázky další dimenzi.
Termín: 30.11.2006 - 31.1.2007
Marek Pražák: Každý prostor má svou píseň
Ve čtvrtek 30.11. byla v Galerii CNA zahájena poslední letošní akce, presentace „audiovizuální sběrny“ výtvarníka, designéra a muzikanta Marka Pražáka, propojující lokality vzdálené a současně blízké: newyorský Harlem a část ostravských Vítkovic, zvanou Jeremenko.
Lokalita Jeremenko - lokalita Harlem
"Existovat v prostoru, pocit definitivní neoddělitelnosti.
Kontaminace okolním místem, jeho zvuky, přijímání pachů, rytmů.
Spolu zdánlivě nesouvisejících tlaky a naléhání.
Cesta od bodu k bodu, okolo rastrů a měkkých hmot.
Dvě cesty, dvě procházky, dva časy, od bodu k bodu.
Podobné náplně, podobné funkce, plahočení, umělé osvětlení, padající světlo."
(Marek Pražák)
Fotografické pásmo, téměř filmový pás, jímž byl jakoby „obtočen“ prostor galerie, mapoval obě lokality a nabízel pohled na ně okem básníka: podivuhodná zákoutí, zapomenuté dvory, zasmušilé konstrukce. „Kontaminace místem“.
Neopakovatelně „Pražákovský“ pak byl vizuální doprovod touto procházkou po předměstích: velkoplošná projekce svého druhu dokumentárního filmu, natočeného přímo TAM, jehož byl autor nejen režisérem, nýbrž i hercem, komentátorem i „výrobcem zvuků“ a mediálních efektů. Odlehčený pohled na neodlehčený život?
Celé dění vernisáže bylo provázeno libou vůní vařených párků, neboť k Harlemu neodmyslitelně patří horký hot-dog – a tuto příležitost k zakousnutí dostali i všichni ctění návštěvníci onoho večera. Chtěl-li nás Marek Pražák toho dne přesvědčit, že každý prostor má svou píseň, pak nutno říci, že kromě přehršle zážitků audiovizuálních si diváci mohli odnésti i zkušenost, že některé prostory mohou mít i svou chuť a vůni.
Výstava potrvá do 31.1.2007, otevřeno máme v pracovní dny od 9 do 16 hodin. Párky už nebudou, ale píseň prostoru lze ještě hledat.
David Floryk, CNA
©2022 CNA / Code Umlauf / Design Kazik / xhtml valid, css valid