CNA - CENTRUM NOVÉ ARCHITEKTURY

20 / 08 / 2007

JINÉ DOMY 007

Co se staví na Ostravsku? Jak se zde žije mladým architektům Jaké stavby staví a o jakých sní? Odkud čerpají inspiraci? Jak vnímají postoj veřejnosti k architektuře obecně a ke své práci zvláště? Je pro ně ostravsko výhrou či trestem?

Sedm oslovených architektonických atelierů ze Severní Moravy a Slezska bude mít příležitost konfrontovat navzájem své zkušenosti a presentovat svou tvorbu.

Vernisáž výstavy za účasti autorů proběhne v Galerii CNA ve čtvrtek 27. září 2007 v 18 hodin.

Výstava potrvá do 10. října 2007, je přístupná v pracovní dny od 9 do 16 hodin, po předchozí domluvě i v jiném termínu.
Ve dnech 11. – 14. října bude soubor presentován v rámci výstavy Dům a byt na výstavišti Černá louka.

Akci podpořili:
Statutární město Ostrava
Nadace české architektury
Ministerstvo kultury ČR
Nadace pro současné umění
Hypoteční banka, a.s.
Delta Light Czech, s.r.o.

Termín: 27.9.2007 - 10.10.2007

Vernisáž

Jedním z cílů CNA je pomáhat na světlo nové kvalitní architektuře a umožňovat, aby o průběhu, okolnostech a podmínkách jejího „rození“ i o porodních bolestech, které ji často provázejí, mohla probíhat debata.

S tímto záměrem vznikl i projekt JINÉ DOMY 007. Sedm oslovených architektů se svými ateliery ze Severní Moravy a Slezska - Tomáš Bindr, Michael Kocych, Klára Frolíková - Palánová, Kamil Mrva, Pavel Nasadil, Radim Václavík a
David Wittassek - dostává takto příležitost konfrontovat navzájem své zkušenosti a presentovat svou tvorbu v oblasti staveb pro bydlení. Cílem není hodnotit, nýbrž poskytnout srovnání a nahlédnout do zákulisí tvorby.

Co stavějí mladí architekti v tomto regionu?
Jak se jim zde žije?
Jaké stavby navrhují a o jakých sní?
Odkud čerpají inspiraci?
Je pro ně Ostravsko výhrou či trestem?

Na tyto otázky hledá odpověď tento výstavní projekt a také doprovodný katalog, který nabízí i jakousi anketu, v níž naši autoři právě na tyto otázky odpovídají.

Historik architektury Martin Strakoš ve svém úvodním slovu ke katalogu napsal k názvu JINÉ DOMY toto: „To, co jinde není jiné, … ve zdejších podmínkách kulturně upozaděné periferie se novým – jiným - a někdy i „divným“ zdá být."

Našim společným přáním je, aby to, co je dnes „jiné“ postupně i na Ostravsku ztrácelo punc „jiného“ a stávalo se jednou z možností stavění, zkoumanou, rozvíjenou a překonávanou.

David Floryk, Centrum nové architektury

http://www.cnarch.cz/obrazky/novinky-akce-vystavy/jine-domy-007/nahledy-vernisaze/1.jpg http://www.cnarch.cz/obrazky/novinky-akce-vystavy/jine-domy-007/nahledy-vernisaze/2.jpg http://www.cnarch.cz/obrazky/novinky-akce-vystavy/jine-domy-007/nahledy-vernisaze/3.jpg

©2022 CNA / Code Umlauf / Design Kazik /  klic  xhtml valid, css valid