CNA - CENTRUM NOVÉ ARCHITEKTURY

27 / 04 / 2006

ARCHIPRIX A ARCHIPRIX INTERNATIONAL

Ve čtvrtek 9. února byla v prostorách Centra nové architektury zahájena výstava „Archiprix International: šance pro mladé architekty“.

Jde o modifikovanou verzi výstavy, která byla připravena pražským Centrem pro středoevropskou architekturu (CCEA) a která mapuje posledních 12 ročníků soutěže Archiprix na holandských vysokých školách, zaměřených na architekturu a urbanismus.

Ostravská prezentace je doplněna o katalogy dvou posledních ročníků i o digitální presentaci zatím posledního kola soutěže Archiprix Intenational, do které se mohou přihlásit diplomanti z architektonických škol z celého světa a které proběhlo v roce 2005 ve skotském Glasgow.

Jednou z myšlenek, které stály u zrodu galerie CNA, byla touha překlenout vzdálenost Ostravy od tradičních akademických center, jakými jsou Praha či Brno. „Doposud byli „Ostraváci“ nuceni cestovat za architektonickými výstavami a novinkami do Prahy. Centrum nové architektury je zde proto, aby tomu bylo naopak: aby výstavy jezdily za námi do Ostravy“, prohlásil v úvodu sekretář CNA David Floryk.

Historii holandského Archiprixu i jeho mezinárodní verzi představil host večera, Ing. arch. Igor Kovačevič, ředitel CCEA a jeden z autorů nápadu prezentovat Archiprix v Čechách. Tato přehlídka je nevšední příležitostí představit nové trendy a inovativní přístupy mladých architektů, současně umožňuje srovnání úrovně vzdělávání architektů a urbanistů v mezinárodním měřítku.

Únorová vernisáž tak zahájila sérii výstav a aktivit, plánovanou Centrem nové architektury pro letošní rok. Patří k nim jak presentace rozmanitých výstav „odjinud“ (kupříkladu cyklus Od-pojeno. Spojeno! či výstava Industriální stopy), tak i akce připravované samostatně – a to především výstavy autorů, jejichž tvorba se s architekturou tak či onak prolíná (např. Michal Škoda, Marek Pražák, Vlastmil Krčmář).

Termín: 9.2.2006 - 30.3.2006

http://www.cnarch.cz/obrazky/novinky-akce-vystavy/archiprix-a-archiprix-international/nahledy/ar210b1.jpg http://www.cnarch.cz/obrazky/novinky-akce-vystavy/archiprix-a-archiprix-international/nahledy/ar25fa1.jpg http://www.cnarch.cz/obrazky/novinky-akce-vystavy/archiprix-a-archiprix-international/nahledy/ar2d0b1.jpg http://www.cnarch.cz/obrazky/novinky-akce-vystavy/archiprix-a-archiprix-international/nahledy/archip1.jpg http://www.cnarch.cz/obrazky/novinky-akce-vystavy/archiprix-a-archiprix-international/nahledy/archip2.jpg http://www.cnarch.cz/obrazky/novinky-akce-vystavy/archiprix-a-archiprix-international/nahledy/archip3.jpg http://www.cnarch.cz/obrazky/novinky-akce-vystavy/archiprix-a-archiprix-international/nahledy/archip4.jpg http://www.cnarch.cz/obrazky/novinky-akce-vystavy/archiprix-a-archiprix-international/nahledy/archiprix-cna8.jpg http://www.cnarch.cz/obrazky/novinky-akce-vystavy/archiprix-a-archiprix-international/nahledy/cna2.jpg

©2022 CNA / Code Umlauf / Design Kazik /  klic  xhtml valid, css valid